Kábel z WiFi s Mikrotikom

Potrebujete niekde kábel ale máte tam iba Wi-Fi? Mikrotik pomôže aj v tejto situácií!

Tento krásavec sa volá mAP lite. Má jeden ethernet (ktorý je aj PoE in), n-kovú WiFi a stojí cca 25€. A z neho si dnes spravíme klienta, ktorý bude Wi-Fi prijímať a sieť nám posielať po kábli!

Našim som kúpil telku a samozrejme od switchu je tak cca 25m kábla, ktorý by sa musel ťahať bohviekadiaľ. Tak, na tie naše AVIčka postačí aj takéto riešenie.

Po rozbalení tohto mini-krásavca okrem emócií ohľadom jeho maličkosti prichádza aj fakt, že prvotné nastavenie treba vykonať cez WiFi a nie káblom, nakoľko ether1 je v defaulte ako WAN.

Prvá vec, ktorú treba spraviť, je nastaviť Mikrotikovú WiFi do módu station-pseudobridge.

Cez Scan si potom vyberiete svoji Wi-Fi, dáte Connect.. a na karte Security Profiles vytvoríte profil s heslom a zvolíte ho naspäť v karte WiFi.

Následne treba do Bridge nastaviť všetky porty – v prípade mAP lite wlan1, ether1. Čiže aj vstup aj výstup...

Treba sa aj uistiť, že máme v Interface liste všetko nastavené na LAN, poprípade pridajte bridge do LAN zóny. Toto robíme preto, aby sme sa mohli na Mikrotik dostať „zvonku“ a nemuseli robiť Firewall pravidlá, nakoľko.. on je v našej sieti.

Následne nám stačí už iba deaktivovať DHCP server:

A aktivovať DHCP klienta

A máme hotovo. Ešte samozrejme vykonať update, zakázať nepotrebné služby a zapnúť Graphing.. ten sa vždy hodí.

Čo sa týka rýchlostí, cez jednu stenu asi 5 metrov dokopy mi vytiahol cca 70Mbit. To nám v pohode vystačí na všetky filmy a YouTube to zvláda tiež obstojne. Myslím, že za necelých 25€ skvelý výsledok.