Ako som vyriešil svoj problém s pomalou sieťou

V Septembri som si zostavil dva nové servery. Konečne som sa tešil na plnú gigabitovú rýchlosť prenosu. Ale to sa nekonalo.
Hlavný server som postavil na AM1 platforme od AMD, vďaka tomu, že procesor ktorý som osadil má perfektné TDP a to 25W. Základná doska je ASRock AM1B-ITX, ktorá má perfektnú cenu a 4 SATA3 porty pre disky. Hovorím si super, zo serverov som bol šťastný ale rýchlosť ktorú som pri prenose cez sieť očakával bola 110 MB/s jedným aj druhým smerom. Ale nie. Koľko som dosiahol? Maximálne 80 MB/s a paradoxne – čítanie zo serveru pomalšie ako zápis.
Možno si poviete.. veď osemdesiat megabajtov za sekundu stačí, áno stačí ale prečo sa uspokojiť s osemdesiatimi keď „to má na viac.“ Začal som teda pátrať po príčine. Google moc toho neporadil, keďže som nenašiel človeka ktorý mal rovnaký problém ako ja pretože väčšina mala problém s „jedným smerom ktorý mal maximálnu rýchlosť a opačným pomalým.“
Vykonal som testy rýchlosti inak ako cez Samba protokol (Windowsové zdieľanie súborov) a to cez FTP a aj pomocou iperf programu. Výsledky rovnaké stále nie a nie ísť naplno. A tak som sa na to vykašlal, tri mesiace som to neriešil až ma napadlo, že problém môže byť v sieťovej karte na základnej doske, znova som navštívil Google a prečítal som si niečo o Jumbo Frames a podobne. Nič môj problém neriešilo dokonca aj to, že som vymieňal sieťové káble, ktoré viedli k switchu – áno, zistil som, že aj rôzne káble majú vplyvy na rýchlosť ale aj tak sa mi nepodarilo prekonať bariéru 80 MB/s. Nechcelo sa mi tomu veriť, že za to môže integrovaná sieťovka, no po tom čo sa mi podarilo zohnať Intel Pro PT som zistil že tomu bolo tak. Intel sieťovka teda vyriešila môj problém so sieťou a teraz je všetko ako má byť.


Preto, možno pokiaľ máte podobné problémy by som vedel poradiť čo všetko skontrolovať.

  1. Zariadenie – pretože pokiaľ máte NAS môže mať určité deklarované rýchlosti ktoré nemusia byť rovné 1 Gbps.
  2. Káble – vyskúšajte rôzne sieťové káble, či nebude rozdiel rýchlostí. Odporúčam CAT 5e ktoré sú pre gigabitovú sieť potreba, ale aj CAT 6.
  3. Switch – skontrolujte si switch – skúste iný či problém nevyrieši.
  4. Podpora – podporujú všetky vaše zariadenia gigabit? Táto otázka sa skôr týka toho ak by ste rýchlosť prenosu mali max 12 MB/s :)
  5. Sieťová karta – a nakoniec samotná sieťovka môže byť problém ako v mojom prípade – skontrolujte si nastavenia sieťovky alebo inú.

Zdroj obrázku