RDS RemoteApp na inom porte

Microsoft priniesol za svoj život pár zaujímavých nápadov ako je aj napríklad RemoteApp. Ale, nakoľko je to Microsoft, ktorý dokáže spraviť jednoduchú vec ale že úplne zložito, svojej povesti ostal verný aj pri tvorbe Remote Desktop Services. To, že je to obrovský moloch, ktorý so sebou inštaluje všetok rôzny odpad ako je IIS je jedna vec.. aj to, RDWeb vyzerá ako korporátny shit z 1998, ale že nikde nezmeníte port, ktorý je defaultne 3389 ako pre obyčajnú RDP je vec, ktorú nepochopím... S otvorenou 3389 tam máte do pár minút Rusov a ak si necháte nápadné heslo tak ste zašifrovaný behom chvíľky. Nehovorím, že sa to nestane na inom porte, ale aspoň to bude v menšej intenzite a bude im to dlhšie trvať. Preto je lepšie mať nejaký port forwarding a vystavovať RDPčku von iným portom, pokiaľ už musíte.

Tak si teda nastavíte port forwarding napríklad na port 11111, a potom zistíte, že Vám nefungujú RemoteApp a generované RDP súbory na RDWebe.
Takže, ako zmeniť ten port na RDWebe?

Otvorte si registry v HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Terminal Server\CentralPublishedResources\PublishedFarms\\DeploymentSettings

A tu zmeníme záznam DeploymentRDPSettings

Tu sa presunieme na hodnotu server port a 3389 si zmeníme na ten, ktorý chceme. Takisto si vieme zmeniť adresu serveru a to v hodnote full address. Vlastne.. vieme si tu nastaviť hocičo ako v normálnom RDP súbore. Čo napríklad sa dozviete tu.

Po týchto zmenách stačí otvoriť nastavenia RemoteApp, niečo tam provizórne zmeniť a dať Apply aby sa pregeneroval RDP súbor, ktorý je uverejnený na RDWebe.

Zmena portu RDWebu v IIS

Menší bonus: Tento kus škaredej technológie(IIS) nám obstaráva RDWeb, ale čo ak na 80tke alebo 443 vám už na danom serveri beží niečo normálnejšie? Našťastie, tu sa port mení jednoduchšie. Pravé tlačítko, Edit bindings a zmeníte porty dle libosti. Pozor ak budete meniť SSL certifikáty v RDS a bude vám krákať že sa nepodarilo úspešne nasadiť certifikát. Vymeňte si ho tu manuálne, alebo nachvíľu zmeňte porty na default.