Rok so 4Kou

Skoro rok uplynul od toho, čo som prešiel k novému malému operátorovi na Slovenskom poli zvanom 4KA (SWAN). Často dostávam otázky na to, aký tento operátor vlastne je (zejména u nás v NM), hlavne čo sa týka jeho signálu. Aké sú teda moje zážitky a skúsenosti s týmto operátorom po roku?

Do štvorky som prešiel z O2. Neľutujem toho. Štvorka rozdrtí s prehľadom akúkoľvek bežnú cenovú ponuku iného operátora u nás na Slovensku a ešte si pri tom stihne zdriemnuť. Za 8€ mám 10GB dát v ich sieti, 1GB v Orange 3G a 100 minút / prahistorických SMS.

Signál

Signál každodenný daj nám dnes, hlavne keď som v meste. Ako som spomínal v našom dvadsatčosi-tisícovom meste máte signál bez problémov na väčšine verejných priestranstiev. Občas síce skončíte v roamingu – napríklad keď ste v TESCO, ale dá sa to zniesť. Napríklad počas môjho trojmesačného pobytu na VŠ v Bratislave som niečo ako roaming vôbec nevidel.

Prišla ale veľká zmena. Kedysi, keď ste na štvorke nemali signál, jednoducho vás hodilo do roamingu. Balík TO.10(dnes už tuším niečo v štýle SLOBODA 100+, IDGAF) ktorý mám ja, obsahuje 1GB dát v tejto roaming sieti. Roaming mala na starosti sieť Telekomu a bol to EDGE. Čo, povedzme si pravdu.. akokeby ani nebolo. Dnes je to avšak inak. Od februára prešli k Orange a rovno vypustili do roamingového výbehu 3G sieť. To už je iné kaffe. Na dedine v susedných Trenčianských Bohuslaviciach Speedtest nameral 30Mbit. To sa oproti EDGE roamingu nedá ani len porovnať.

Jemne zdraželi

Zdražovanie štvorka v poslednej dobe robí docela rada. Balík TO.10(SLOBODA 100 +) ktorý mám ja šiel hore z ceny 7,50€ na 8€. Ale nič hrozné povedzme si pravdu.. Stúpla taktiež cena základného balíku 1GB internetu v ich sieti z 1€ na 2€. Avšak, stále je to výhodná ponuka, a navyše po novom, tento 1GB balík platí aj v 3G sieti Orange.. Čo to znamená? 2€ za 1GB internetu všade na Slovensku.

Čo ma ale trocha zamrzelo je – že ich balík 20€ nekonečna už nie je taký nekonečný ako býval. Dátový FUP nastavili na hodnotu 300GB a IBA 1GB v sieti roamingu, ktorý bola dovtedy taktiež neobmedzený. Podobne obmedzili počet zahrnutých minút hovorov a SMS z neobmedzeno na 3500.  Stále véľmi veľa na to, že to stojí 20€ ale už to nie je až také „nekonečné“.
Podľa mňa za celé toto môže, že začali poskytovať 3G sieť Orange, čo ich určite musí stáť viac koruniek ako doteraz a bohužiaľ pocítili sme to aj my zákazníci.

4KA a skutočný roaming – zahraničný

Tuto prichádza sklamanie. EÚ nám tu nepomôže a bohužiaľ, 4KA neumožňuje čerpať svoje balíky v zahraničí. Vzhľadom na to, že štvorka neposkytuje paušály ale balíky, sa ich celoeurópsky roaming netýka. Za 5€ sa dá kúpiť balík 500MB. Je to smutné, ale neviem si predstaviť, že by 10GB internetu dokázali za tých pár šupov, ktoré to stojí poskytovať aj v zahraničí.

Výborné riešenie pre dual-sim telefóny

Takto som spravil aj tatovi aj bratovi. Kúpil som im 4KA kartu, pichol do 4G slotu. A za 2€ mesačne majú 1GB internetu na celom Slovensku. Pričom som sa nemusel zaoberať nejakými prenosmi čísla či nevýhodami vyplývajúcimi zo switchovania do roamingu – občasné „nedovolanie sa“.

Čo teda, keď chcem opáčiť štvorku?

Najjednoduchšia vec, ktorú radím každému je spraviť to ako ja. Zakúpiť si kartu hocikde na pošte.. bohužiaľ pošte avšak dá sa to aj online. Stojí to 4€ a k tomu si hoďte internetový balík s 1GB za 2€(kedysi síce euro ale aj tak super). Už iba stačí vopchať kartu do telefónu a pobehať si mesto, skúsiť si reálnu prevádzku, či je signál tam kde potrebujete.. Nepočítajte však s tým, že keď pôjdete babke na dedinu nebudete mať roaming.

Prečo tu vôbec nad tým jasáme

Vie to štvorka, prečo to nevedia ostatný? Prečo dnes je realitou za 1GB internetu v O2* dať viac ako za celý balík v 4KE? Dnešné ceny hlavne mobilných dát sú podľa mňa neuveriteľný nonsens. 4KA je preto veľmi zaujímavou voľbou pre ľudí, ktorý nepotrebujú zbytočné nekonečné hovory či prahistorické SMS, ale chcú internet a nepríde im normálne platiť 30€ za paušál. Avšak treba rátať s obmedzeniami akým je spomínaný roaming.

Za mňa ale super. Ostávam v štvorke a som zvedavý ako tento najmladší operátor bude v našej malej skorumpovanej krajine pokračovať.